szombat, 13 március 2010 21:47

(0 votes)

In memoriam Prof. dr. Czimber Gyula
( 1936 - 2008 )

Prof. dr. Czimber Gyula okleveles agrármérnök, az MTA doktora, a Nyugat-magyarországi Egyetem Mezőgazdaság- és Élelmiszertudományi Karának nyugalmazott egyetemi tanára és professor emeritusa, volt dékánhelyettese, a Növénytani és Növényélettani Tanszék volt vezetője 2008. december 30-án, életének 73. évében hunyt el.

1936. január 2-án született a Veszprém megyei Homokbödögén. Alapfokú iskolai tanulmányait szülőfalujában végezte, majd a Türr István Gimnáziumba került, ahol 1954-ben érettségizett.1955-ben nyert felvételt a Mosonmagyaróvári Mezőgazdasági Akadémiára, ahol 1959-ben kapott mezőgazdasági mérnöki oklevelet. 1960-ban elvégezte a Gödöllői Agrártudományi Egyetemen indított bentlakásos növényvédelmi szakmérnöki szakot. 1961-től a Mosonmagyaróvári Mezőgazdasági Akadémia Növénytani Tanszékén lett egyetemi tanársegéd, s haláláig itt dolgozott. Idő közben egyetemi adjunktus, egyetemi docens, 1981-től egyetemi tanár lett, majd 2006-os nyugállományba vonulása után professor emeritusként folytatta oktató munkáját.

Hosszú és rendkívül színes szakmai pályájának csak néhány fontosabb eseményét villantsuk fel!

1964-ben mezőgazdasági szaktanári oklevelet szerzett. 1983 és 2002 között tanszékvezetőként szervezte és irányította a Növénytani Tanszék tevékenységét a Mosonmagyaróvári Mezőgazdasági Akadémián. 1992-ben elnyerte az MTA mezőgazdasági tudomány doktora ( MTA doktora) fokozatot. Tagja volt töb tudományos folyóirat szerkesztőségének, az MTA Botanikai és Növénytermesztési bizottságának, az European Wed Research Societynek.

Alapító tagja volt a Magyar Természettudományi Társulatnak. A Kitaibel Pál középiskolai Biológiai és Környezetvédelmi Tanulmányi Verseny Versenybizottságának 33 évig volt elnöke. Tagja volt a "Precíziós növénytermesztési módszerek" elnevezéssel akkreditált Doktori Iskolának, melynek keretében több PhD hallgató munkáját irányította.

Elismert személyisége volt Mosonmagyaróvárnak is : hatékonyan résztvett a város közéletében. Alelnöke volt a Városvédő Egyesületnek, és a helyi választási bizottságot 1990-2006 között vezette.

Munkásságát rengeteg díjjal, kitüntetéssel ismerték el. Ezek közül csak a legfontosabbak: Apáczai Csere János-díj (1993 ), Kitaibel Pál emlékplakett (1993), Pro Natura Érem (2003).

tici

Read 803 times Last modified on szombat, 13 március 2010 21:49