csütörtök, 16 április 2015 19:33

Bátyay Gyula (1950-2015)

(0 votes)

Bátyay Gyula (1950-2015)Egy emlékfoszlány diákkoromból: Sötét hajú délceg fiatal tanár lépked helyeslően bólogatva két nehezebb járású kollégája között, akik gesztikulálva magyaráznak neki. A pályakezdő Bátyay tanár urat a Türr Gimnázium két legendás tanáregyénisége kíséri s oktatgatja: Bujáky Miklós és Szabó István, alias Csicsa. Ki tudná ma már felidézni, mit mondhattak neki akkor, az 1970-es években? A jelenet mégis jelképes, azt szimbolizálja, hogy Bátyay Gyula az iskola hagyományait méltó módon őrizte meg s formálta tovább. Rövidesen maga is kiváló pedagógussá, a Türr igazi tanáregyéniségévé érett, akire felnézhettek tanítványai, s akitől példát vehettek fiatalabb kollégái.

Személyiségében találkozott, mondhatni ugyanabból a forrásból táplálkozott a munkaszeretet s alma materéhez, a Türr Gimnáziumhoz való ragaszkodás. Itt érettségizett 1968-ben Erdő Imre tanár úr osztályában jeles eredménnyel. Ezt követően a szegedi tudományegyetem matematika-fizika szakára járt, s bár a felsőoktatásba is hívták a kitűnő diákot, ő 1974-ben egykori iskoláját választotta. Nem bánta meg. Sokat kapott a Türrtől (itt ismerkedett meg feleségével, s itt tanult lánya és fia is), de még többet adott. Széles körű tudása, logikus magyarázatai, határozott óravezetése, igényessége párját ritkító matematika- és fizikatanárrá avatták. Jellegzetes humora pedig összetéveszthetetlenül eredeti személyiséggé tette. Találó megjegyzései rendre nyomdafestéket láttak az iskolaújság „Aranyköpések” című rovatában, pedig egyik-másik csak akkor érthető igazán, ha alakját, óráinak hangulatát is hozzáképzeljük.  Humora a diákok felé sugárzó szeretet, a humánum egyik legfőbb jele volt. Segítségével képes volt színesebbé tenni tantárgyait (amelyek időközben a technikával is kiegészültek), s ha úgy vélte, diákjai elkalandoznak, elég volt annyit mondania: Már megint valaki nem beszélget – s tüstént helyreállt a fegyelem.

Bátyay tanár úr nagyon jól tudta: csak egységes tantestület képes igazán jól teljesíteni, ehhez pedig közös programokra van szükség. Ezeknek a kötetlen együttléteknek ő volt az egyik kezdeményezője, megszervezője, lelke. A legutóbbiakról már hiányzott. Ekkor kezdtük érezni igazán hiányát. Fájdalom és félelem költözött belénk – elveszíthetjük őt.

Amitől tartottunk, bekövetkezett. Április 9-én visszaadta lelkét a Teremtőnek. Április 25-án délután négy órakor kísérjük utolsó útjára az Alsóvárosi temetőben.

Dr. Hauber Károly

Read 2130 times Last modified on csütörtök, 16 április 2015 20:00

• Comment Link Dior csütörtök, 01 február 2024 01:50 posted by Dior

wholesale Christian Dior was a French fashion designer whose post鈥揥orld War II creations were wildly popular, and whose legacy continues to influence the fashion industry. Dior, is a name synonymous with high fashion, and we have an amazing collection of Dior handbags online in our store. Shopping for stylish handbags online ends here.
    Hot sale replica item:wholesale Dior Saddle Messenger Bag Blush Grained Calfskin for Women

• Comment Link Celine szerda, 31 január 2024 01:14 posted by Celine

best knockoff bags Celine was founded by Celine and Richard Vipiana in Paris in 1945.
    Every season the house surprises its customers with bags that combine expediency with classic design. The "Trio Messenger Bag" is one of the smaller bags and is available in many colors. Slightly larger are the "Trapeze" and "Luggage Phantom", which are both particularly well accentuated in a python style. The "Cabas" offers enough space for everything a woman needs during the day, and the "Classic Box Bag" is one of the it-bags seen being carried by celebrities and fashionistas.
    Hot sale replica item:best knockoff bags Celine Trio Shoulder Bag in Daffodil Smooth Lambskin for Women

• Comment Link Chanel csütörtök, 25 január 2024 03:45 posted by Chanel

Duplicate Branded Bags Gabrielle Chanel gained the nickname Coco from her time as a chanteuse. As a fashion designer, Coco Chanel catered to womens taste for elegance in dress, with blouses and suits, trousers and dresses, and jewellery (gemstone and bijouterie) of simple design, that replaced the opulent, over-designed, and constrictive clothes and accessories of 19th-century fashion. The Chanel product brands have been personified by fashion models and actresses, including Ines de la Fressange, Catherine Deneuve, Carole Bouquet, Vanessa Paradis, Nicole Kidman, Anna Mouglalis, Audrey Tautou, Keira Knightley and Marilyn Monroe
    Hot sale replica item:Duplicate Branded Bags Chanel Flag Bag Black for Women

• Comment Link Louis Vuitton szerda, 24 január 2024 21:57 posted by Louis Vuitton

superfake bags Louis Vuitton was a French box-maker and packer who founded the luxury brand of the same name over 150 years ago. From humble beginnings in the French countryside, Vuitton's skill, innovation and determination quickly saw his signature trunks coveted by the world's elite. Now, with Marc Jacobs at the helm as creative director since 1997, the house has expanded its offering to include bags, clothing, shoes, accessories and jewellery, making it one of the most valuable luxury brands in the world.
    Hot sale replica item:superfake bags Louis Vuitton Cluny MM for Women