“Székelyföld kincsei - Sóvidék csodái” PDF Nyomtatás E-mail
2022. június 13. hétfő, 22:34

A Határtalanul program keretében iskolánk tanulói Romániában jártak tanulmányi kiránduláson.

1. nap: március 29. kedd – Nagyvárad, Király-hágó, Magyarvista

5 órakor indultunk Pápáról, a Sportcsarnok előtti parkolóból.13:00 órakor értünk Nagyváradra, ahol egy helyi vezető várt ránk. Nagyvárad központjában irodalom órát tartottunk, ahol Ady Endre és a város kapcsolata volt a téma. Megtekintettük az Ady Endre Múzeumot rejtő, valamikori Mülleráj épületét, az Emke kávéházat, ahol Ady Lédával ismerkedett meg. Megnéztük az innen nem messze található Nagyváradi Napló épületét, ahol Ady dolgozott. Elsétáltunk az Ady Endre által alapított Holnap irodalmi társaság meghatározó alakjait ábrázoló szobor csoporthoz, amely Ady Endrét, Dutka Ákost, Juhász Gyulát és Emőd Tamást mutatja egy kávéházi asztal körül. Rövid fotószünetet tartottunk Erdély kapujában, a Király-hágón, ahonnan káprázatos panoráma tárult elénk. Este fáradtan, de nagyon sok szép élménnyel gazdagodva érkeztünk Magyarvistára, első szállásunkra. A szállás elfoglalása után a helyi ételekből összeállított vacsorát követően hamar nyugovóra tértünk.

2. nap: március 30. szerda – Szovátafürdő, Korond, Szelykefürdő, Nyikómalomfalva

Bőséges svédasztalos reggeli után indultunk Székelyföldre. Dél körül érkeztünk Szovátafürdőre, ahol várt ránk idegenvezetőnk, aki a további utazásunkon velünk volt és értékes információkat osztott meg a különböző állomásaink során. Egy frissítő sétát tettünk a Medve-tó körül. Megcsodáltuk a tanösvényen a sóhátat, sétánk során többet is érintettünk a Medve-tó körüli érdekes sós tavakból. Egy kis szabadidő után elindultunk Korondra, ahol egy sóvágó műhelybe látogattunk. Megismerhettük a parajdi só felhasználásának módjait, megnéztük hogyan készül egy sólámpa, és lehetőségünk volt vásárolni igazi parajdi sóból készült termékeket. Végül sétáltunk a fazekasságáról ismert Korond főutcáján. Késő délután érkeztünk Szejkefürdőre, ahol székelykapuk során át gyalogoltunk fel a hegyoldalba Orbán Balázs sírjához. Megismerkedünk Orbán Balázs életével, aki bejárta Székelyföldet.  Este érkeztünk Nyikómalomfalvára, ahol a szobák elfoglalása után következett a finom vacsora.

3. nap: március 31. csütörtök – Farkaslaka, Madarasi HargitaReggeli után indultunk Farkaslakára, ahol megtekintettük a Tamási-emlékházat, az író sírját ahol koszorút helyezünk el, és felolvasunk egy részletet az Ábel trilógiából. Megtekintettük Erdély első Trianon-emlékművét. Az emlékművel szembeni kirakodóvásárban környékbeli kézművesek portékáit lehetett megvásárolni. Ebéd után traktor által vontatott, fedett szekereken utaztunk Szentegyházáról a Madarasi Hargitára a menedékházig. Itt tudtuk meg, hogy 2 órás gyaloglás vár ránk a 1,5 méteres hóban a Madarasi-Hargita tetejére; ahonnan beláttuk egész Székelyföldet. A fárasztó túra után jólesett a kiadós vacsora, amit egy táncos-zenés mulatság követett egy helyi együttes vezetésével.

4. nap: április 1. péntek- Parajd, SzékelyvarságReggeli után ellátogattunk a parajdi sóbányába, ahol idegenvezetőnk segítségével megismerkedtünk a bánya történetével. Délután Székelyvarságra, a székely tanyavilág zsindelyországába látogattunk. Könnyű túrát tettünk a meseszép Csorgókő vízeséshez és a Jézus kútjához. Meglátogattunk egy zsindelykészítő mestert a helyi “Parlament” udvarán. Egy régi vízimalomhoz is betértünk, ahol egy gyors látogatást tettünk a múltban – megnéztük mi mindenre képes az ember a víz erejét használva, milyen régi használati tárgyak tartoztak hozzá egy tanyasi világban élő ember mindennapjaihoz. Este a szállásunkon ismét finom vacsorával vártak minket.

5. nap: április 2. szombat-Fehéregyháza, Segesvár

Reggeli után bepakoltunk a buszba, elbúcsúztunk szállásadóinktól és elindultuk hazafelé. Útközben megálltunk Fehéregyházán „Petőfi kútjánál”, ahol utoljára látták élve a költőt. Egy diák felolvasta a Petőfi halálára vonatkozó részt Illyés könyvéből, majd egy irodalmi összeállítást mutattunk be. Következő állomásunk Segesvár, ahol a várfalakkal és bástyákkal körülölelt történelmi központban jártunk. Megtekintettük Petőfi Sándor szobrát a Szent József római katolikus templom és a Csizmadia bástyák közötti kis parkban. Ismerkedtünk az erdélyi szászok világával. Hazafele úton csodás élményekkel gazdagodva, csendesen pihentünk a buszon. Késő este értünk a Pápára, ahol már vártak ránk szüleink.

Módosítás dátuma: 2022. június 13. hétfő, 22:40