Címlap AJTP AJTP híradó AJTP hírek
AJTP hírek PDF Nyomtatás E-mail
2010. március 13. szombat, 14:15

"2000 – 2010 az Arany János Tehetséggondozó Program jubileumi ünnepségeés I. országos érettségi találkozója, 2010. február 12-13.”

Ebben az évben ünnepelte létrejöttének 10 éves évfordulóját a Hátrányos Helyzetű Tanulók Arany János Tehetséggondozó Programja. 2000-ben 13 gimnáziumban és kollégiumban indultak „Aranyos” előkészítő évfolyamok, ma 23 intézménypárban zajlik a program, összesen 3000 tanuló részvételével.Büszkén mondhatjuk, hogy a pápai Türr István Gimnázium és Kollégium az Arany János Tehetséggondozó Program alapító iskolái közé tarozik.

Az elmúlt 10 évben mintegy 5000 tanuló részesült és részesül a program kiemelt pedagógiai, kulturális és szociális szolgáltatásaiban.Az Arany János Tehetséggondozó Programban a résztvevő tanulók téNémeth Bálint és Szilos Attila tanár úrrítésmentesen vizsgázhatnak nyelvből, tehetnek le ECDL informatikai vizsgát, és ingyenes számukra a jogosítvány megszerzése is. Az AJTP eredményességét mutatja, hogy az érettségiző diákok közül a felsőoktatási intézményekbe felvettek aránya eléri a 90%-ot Az évforduló alkalmából az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet Arany János Programirodája és az Arany János Tehetséggondozó Program Intézményeinek Egyesülete ünnepi rendezvényeket szervezett már az elmúlt év szeptemberétől ( jubileumi gólyatábor, jubileumi tanévnyitó). Ezen rendezvények közül kiemelkedik a 2010. február 12-13-i , amelyre közel 300 meghívottat várunk. Az ünnepség megnyitó rendezvénye nem kaphatott volna méltóbb helyet, mint a Magyar Tudományos Akadémia épülete. A program eredményeinek és céljainak elismerése, hogy a magyar tudomány egyik fellegvára adott otthont az ünnepi rendezvényeknek.Az ünnepségre most meghívást kaptak a programban résztvevő intézmények vezetői, a fenntartók képviselői, a 2005-ben érettségizett „Arany-os” diákok, illetve mindazok, akiknek szerepe volt az elmúlt tíz év során abban, hogy a program sikerrel teljesítse feladatát: a hátrányos helyzetű és rászorult tanulók felzárkóztatását és felsőfokú tanintézménybe történő beiskolázását. A rendezvényen a résztvevőket Hiller István oktatási és kulturális miniszter köszöntötte. Az oktatási miniszter kiemelte, hogy ez a program a magyar oktatáspolitika egyik meghatározó eleme, s az egyik legfontosabb oktatáspolitikai ügy ma Magyarországon. Az ünnepségen külön megtiszteltetés érte a pápai Türr István Gimnáziumot, hiszen az előkészítő évfolyamba járó diákja, zongorajátéka nyitotta meg a programot. Németh Bálint Chopin Fantasie Impromtu darabjával kápráztatta el a közönséget.A program során kerültek átadásra a Tehetségért Mozgalom által alapított Pro Talento ("A tehetségért") kitüntetések is azok számára, akik kiemelkedő szerepet töltöttek be az intézményekben folyó pedagógiai munkában. A díjakat Farkas Katalin, az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet igazgatója adta át.A díjak egyikét a pápai Türr István Gimnázium és Kollégium matematika-fizika szakos tanára, Szilos Attila kapta.

Szilos Attila az Arany János Tehetséggondozó Program elindulása óta tanítja mindkét szaktárgyát az „aranyos” osztályokban, melyek egyikének 5 éven át osztályfőnöke volt. Idejével és energiájával nem takarékoskodva dolgozott és dolgozik tanítványaival az iskolában, délutáni foglalkozásokon a kollégiumban, sok esetben a hétvégéken is. A tehetséges diákok tanulmányi versenyekre való felkészítése ugyanúgy hozzátartozik munkájához, mint a tanulási nehézségekkel küzdők segítése. Tehetséggondozó munkájának fő jellemzője az alkotó gondolkodásra késztetés, az alkotásra ösztönzés. Az AJTP iskoláinak tanulmányi versenyein rendszeresen részt vesznek diákjai és eddig is komoly sikereket értek el.

Iskolánk tanulói szinte csodájára jártak azoknak az eszközöknek, melyeket a Tanár úr diákjai készítettek különböző versenyekre. 2008. tavaszán Egerben a reneszánsz kori eszközkészítő versenyre elkészített Trebuchet-val, azaz hajítógépükkel lenyűgözték a verseny résztvevőit és a zsűrit is.

Azok a diákok, akiket a Tanár úr tanított, képesek voltak hátrányaikat ledolgozni, felzárkózni, így kedvezőbb helyzettel induló társaikkal egyenrangú hallgatóként kezdhették meg egyetemi, főiskolai tanulmányaikat.

( Forrás: a Pápa és Vidéke című hetilap )
Módosítás dátuma: 2010. október 18. hétfő, 17:45