Címlap AJTP AJTP híradó AJTP-s programhétvége
AJTP-s programhétvége PDF Nyomtatás E-mail
2014. április 16. szerda, 21:08

A Türr István Gimnázium és Kollégium tehetséggondozásban részt vevő diákjainak kollégiumi programhétvégéjük volt 2014. április 11-12-13-án.

Péntek délután a 13.-osoknak angolból és történelemből kisérettségi volt, a 12.-esek készültek az irodalom kisérettségire, illetve négyen angol nyelvvizsgára. A 9.F osztály tanulói lehetőséget kaptak a víztorony megismerésére, tetejéről gyönyörködhettek a ragyogó napsütéstől még szebb panorámában, találgatták, hogy ki merre lakik, melyik városi helyszín (iskola, kolesz, stb.) merre található. A 9/AJTP diákjai a Költészet Napján házi szavalóversenyen vettek részt. A gyerekek becsülettel felkészültek, többüket is nagy élvezettel hallgatta a zsűri – Szarka Attiláné és a csoportvezető Csuti László. Az első helyezett Kristóf Diána, a második Karvas Petra, a harmadik Horváth Noémi lett, de még más diákok is - Dobos László, Barcza Cintia, Boros Beatrix - külön dicséretet érdemeltek.

Szombaton a végzősök folytatták kisérettségijüket, délután szilencium volt, illetve mindenki megválaszthatta, fennmaradó szabad idejében mivel szeretne foglalkozni. Voltak, akik ellátogattak a Sportcsarnokba, ahol macskakiállítást láthattak, voltak, akik uszodába mentek, vagy olvastak, pihentek, matek érettségi feladatokat oldottak meg. A 12. osztályosok irodalom kisérettségin vettek részt, illetve néhányukkal Grőber Attila tanár úr folytatott beszélgetést pályaválasztás témakörben. A 9.F osztály a Pápai Levéltárat látogatta meg, ahol tájékoztatást kaptak az intézmény feladatáról, és megnézhették a raktárt, és néhány különleges és ritka dokumentumot. Ezután a kémia rejtelmeit boncolgatták Baboth Krisztina tanárnővel, a jobb év végi jegyek reményében. A 9.AJTP osztály a Jókai Mór Városi Könyvtárba ment, ahol nagyon kedves fogadtatásban volt részük. A könyvtáros hölgy először részletesen ismertette az elektronikus állomány hozzáférési lehetőségeit, majd ezzel a témával kapcsolatban a gyerekek egy kérdőívet töltöttek ki. Ezt követően egy szövegértési feladatsort oldottak meg, amely pápai vonatkozású szövegekre épült. A 11.F osztály tanulói a fakultációválasztáshoz kaptak segítséget.

Vasárnap reggeli után valamennyien az ebédlőben gyűltek össze, ahol kisorsolták, ki melyik csapatba fog tartozni. A délelőtt programjai 1848/49-hez, illetve a reformkorhoz kötődtek, ennek megfelelően a csapatok a következő elnevezéseket kapták: Hídverők, Zászlósok, Deák diákjai, Nyomdászok, Huszárok, Kossuth tengerészei, Tüzérek, Kokárdások, Pilvax. Minden csapatból néhányan a klubban először 1848-hoz kapcsolódó történeteket hallgattak meg, amit meg kellett jegyezni, és a város különböző pontjain a csapattársaknak el kellett mondani. A nagyparkolóban aztán Marci bácsi előtt kellett tanúbizonyságot tenni arról, mit sikerült a történetből megjegyezni. A csapat másik része ez alatt a program alatt a városban 1848-hoz kötődő utcaneveket, emlékhelyeket, táblákat, stb-t kerestek, amelyeket le kellett fényképezni. A városi helyszín után a program a kollégiumban több helyszínen folytatódott. A klubban történelmi feladatsort töltött ki a csapatok néhány tagja, mások az első emeleten 48-as dal dallamára a kollégiumi élettel kapcsolatos szövegeket írtak, amit elő is adtak. A második emeleti tanulószobában egy történelmi képről reprodukciót festettek. Egy újabb helyszínen előre megadott kellékekből kellett a diákok fantáziájára bízva olyan szerkentyűt készíteni, melynek célja az volt, hogy egy minél magasabbról kihajított nyers tojás sértetlenül érjen földet. Elképesztően elmés szerkezeteket gyártottak a tanulók. Ebéd után játékos sportvetélkedőre került sor. Többek között kapura rúgás, kosárra dobás, kislabdahajítás, zsákban futás, kötélhúzás izgalmai fokozták a hangulatot. De a legnagyobb élményt a délelőtt készített „tojásmentő repülőszerkezetek” eregetése váltotta ki. Óriási ováció fogadott minden egyes földet érést, a gyerekek fürtökben lógtak az ablakokban, illetve tolongtak a leszállóhely mellett, és üdvrivalgással jelezték, ha a tojás épen maradt – és még nagyobbal, ha eltörött. A kilenc csapat közül csak egy esetben volt erre példa, ami a tavalyelőtti eredményekhez képest komoly előrelépés, hisz akkor a tojások nagy része nem úszta meg ép „bőrrel”, illetve héjjal. A vasárnap délelőtti az 1848-’49-es forradalom és szabadságharccal kapcsolatos vetélkedőt és a délutáni sportprogramot is változatosnak, élvezetesnek tartották a gyerekek, és valamennyien nagyon jól érezték magunkat. A pontok összeszámlálása után következett az eredményhirdetés, amit tűkön ülve vártak a kollégisták. Az I. helyezést Kossuth Lajos tengerészei érték el, a II. helyet a Tüzérek, a bronzérmet a Deák diákjai kapták. Az I. helyezett csapat jutalma – az oklevélen kívül – egy finom torta lett, amit villámgyorsan fel is faltak. A többieknek oklevelet kaptak.

Külön köszönet illeti Németh Márton tanár urat, aki oroszlánrészt vállalt a program szervezésében és lebonyolításában, de ne feledkezzünk meg a többi nevelőtanárról sem, akik szintén sokat tettek azért, hogy ez a nap ilyen sikeres és emlékezetes lett.

Módosítás dátuma: 2014. április 16. szerda, 21:33